Press "Enter" to skip to content

Kā pareizi aizņemties un izmantot kredītus

Nav noslēpums ka liela daļa no mums ir izmantojuši, pašlaik izmanto vai arī plāno izmantot kādu no aizdevumiem. Lielākoties cilvēki aizņemas ātros kredītus , bet ir arī cilvēki kas aizņemas daudziem citiem gadījumiem, piemēram, auto iegādei vai arī nekustāmā īpašuma pirkuma veikšanai. Viss jau itkā būtu labi. Tomēr viens no šiem aizdevumiem kādeiz tika ļoti nozākāts. Tie ir ātrie kredīti. Jo kādreiz, pirms tika likts uzsvars uz to kā pareizi aizņemties , cilvēki aizņēmās īsti nepadomāt par to kā atmaksās savu aizdevumu. Tas viss noveda pie ne tām labākajām beigām. Ļoti daudzi cilvēki iestiga parādos, kas radās no neapdomīgas aizņemšanās. Pārējie sāka vainot aizdevējus, ka tie jau neskatas kuram aizdod naudu un sekoja vēl citi iemesli. Tomēr uz šo visu var paskatīties plašākā mēroga un izdarīt secinājumus ne tikai par ātriem kredītiem, bet arī par citiem aizdevējiem.

Kā pareizi aizņemties?

pareizi aizņemties mājokļa kredītuIepriekš jau pieminējām ka liela daļa cilvēku aizņemas dažādu pirkumu veikšanai. Kādreiz tas tika darīts daudz neapdomīgāk kā tas notiek šodien. Jau stāstījām, ka ātrie kredīti tika vainoti pie tā ka cilvēki iekļuva parādos. Bet te varam oponēt,ka cilvēki varēja arī no šī visa izvairīties. Kā ? Jau laicīgi domājot par to kādas problēmas var rasties ar aizdevuma atmaksu.  Bet vai kāds tad par ko tādu domāja? Lielākā daļa cilvēku  par neko tādu nedomāja. Jo bija tā sauktie treknie gadi un cilvēkiem interesēja tikai iespēja nopelnīt un ko nopirkt. Jo neviens nedomāja ka pēc pāris gadiem visa situācija tā sagāzīsies, ka ļoti lielai daļai nācās atdot bankām savus īpašumus, vai arī cilvēki nonāca nemaksātāju sarakstos.Tad kad stituācija bija nonākusi tik tālu, cilvēki sāka aizdomāties. Ka nevar aizņemties domājot tikai mēnesi vai divus uz priekšu un neapdomājot par to kā atmaksāsi šo aizdevumu. Bet kā tad pareizi aizņemties?

Pareizi aizņemties nozīmē apdomāt visus riskus kas var rasties kamēr tu atmaksā aizdevumu, Tu maz esi kadreiz aizdomājies par to kādas problēmas var rasties? Retais cilvēks, kam nav kredīts, par to aizdomājas. Tad nu kādas problēmas var rasties? Sāksim ar visu pēc kārtas. Paša pirmā problēma – bezdarbs. Tā sauktajos treknajos gados neviens par to nedomāja. Tieši tā, visiem likās ka viss būs kārtībā. Bet tā nebija. Pagāja pāris gadi un sākās problēmas finanšu sektorā, kas skāra visus. Samazinājās darbavietas, vai arī algas tika krasi samazinātas.  Tā kā daudziem šie kredītu maksājumi bija ļoti lieli, tad radās problēmas ar atmaksu. Te arī jāmin viens fakts. Tā kā visam cenas auga, algas arī. Līdz ar to arī nekustāmā īpašuma cenas auga nesamērīgi reālajai vērtībai. TV un citur to sauca par nekustāmā īpašuma burbuli.

Kā bankas risināja šo problēmu

Tāpēc izdevīgākā pozīcijā bija tie kas naudu bija sakrājuši un nekustāmo īpašumu pirma pēc krīzes. Jo tad daudz kam cenas nokritās tuvāk reālakajām cenām. Taču kā rīkojas bankas. Daudziem tika pārskatīti aizdevuma atmaksas grafiki, daļai atkal tika atņemti īpašumi, jo par tiem netika maksāts. Ko bankas no šī visa iemācījās? Jāsaka ka ļoti daudz ko. Tagad tiek striktāk izvērtēts katrs kredīta pietiekums. Tāpat arī ienākumi tika , tiek un tiks skatiti daudz striktāk. Bet bankas tak tāpat grib arī ko nopelnīt. Ko darit lai cilvēkiem vispār neaizbiedētu domu aizņemties. Daļa banku ieviesa kādu asprātīgu risinājumu. Maksājumu apdrošināšanu , kas palīdz ja kādu brīdi paliekat bez darba. Te gan jāpiezīmē, ka šādas lietas parasti tiek piedāvātas tikai tad, kad jau runā ar bankas pārstāvi.  Bet šadas lietas ir izplatītas arī tagad to pakalpojumu vidū, kas tev ļauj aizņemties dažādām vajadzībām ikdienā. Piemēram, kredītkartēm arī tagad ir iespējama šāda apdrošināšana.

Vivus.lv kā pirmais no visiem aizdevējiem piedāvā ātro kredītu apdrošināt  . Šis pakalpojums jau tirgū drīz būs veselu gadu.  Un neviens nesūdzas. Vismaz nav nācies dzirdēt. Katrā ziņā tā ir iespēja kā norošināties ar to lai viss būtu kārtībā. Bankas tika ar to šādi galā, kā arī stingrāk izskata visus aizdevumus. Tāpēc vien ir vērts padomāt arī tev pašam kā nodrošināties. Un meklēt informāciju par kredītiem.

Kā tad pareizi jārīkojas?

Sāksim jau ar pašu galveno. Ideju par pirkumu. Apdomā kārtīgi vai tev maz to vajag. Varbūt tas nemaz tev nav jadzīgs. Protams, ja pašlaik īrē dzīvokli un alga ir stabila un liela. Tad protams, izdevīgāk ir pirkt doties uz banku pēc kredīta un pirkt šo dzīvokli vai kādu citu sev interesējošo dzīvokli. Tādā veidā tu neizmetīsi naudu. Jo jā, īrēšana ir salīdzināma kā naudas izmešana, jo pretī tu iegūsti tikai tiesības tur dzīvot. Bet arī tās ir viltīgi, jo tu nezini ,cik ilgi tur varēsi dzīvot. Varbūt saimniekam mainās intereses un viņš pats vēlas tur dzīvot. Bet maksājot bankai kredītu tu zini, ka atmaksājot šo aizdevumu dzīvoklis paliks tev un tu varēsi tur dzīvot. Tas tomēr ir izdevīgāk, ne?

Nākamais ar ko jāpadomā vai, tava alga ir pietiekama lai šo visu varētu maksāt. Iespējams, tavs darbs nav tik stabils kā tev šķiet. Ja esošajā amatā esi ilgi un esi viens no svarīgākajiem darbiniekiem, tad par to vari neuztraukties. Vēl arī jāpadomā par to cik lieli ir ienākumi un vai tas neietekmēs tavu ikdienu. Ja maksājot kredītu ir jāknapinas, tad tas nav risinājums kas tev noderēs. Bet ja tā nav. Ideāli. Tu esi jau vienu no aizņemšanās pamatprincipiem izpildījis.

Iespēja optimizēt apmaksu

Svarīgi arī ir maksājumu lielumi. Tas atsaucas jau uz iepriekš izrunāto. Par maksājumu lielumu un ienākumiem. Bet ko darīt ja kādu mēnesi tev ir lielāki ienākumi un kādu mazāki. Skaties pēc šīs mazākās summas. Ikmēneša maksājumu pielāgo tai. Kāpēc? Elementāri. Tos ienākumus kas tev ir papildus šai summai tu vari uzkrāt. Tas ir viens variants. Uzkrājums būs kā papildus drošības spilvens tev nepieciešamības gadījumā, lai būtu ko maksāt. Bet ir vēl kāds variants. Papildus ienākumus tu vari izmantot kredīta optimizācijai. Kādā ziņā? Tu savus papildus ienākumus vari iztērēt kredīta summas dzēšanai. Tas nozīmē ka tu vari vai nu visus šos papildus ienākumus vai arī daļu novirzīt pamatsummas atmaksai. Tas atkal palīdz tev ietaupīt uz procentu maksājumiem. Jo summu atmaksāsi ātrāk.

Bet kas ir labāk, maksāt visus papildus ienākumus vai tikai daļu. Tas atkarīgs no tevis. Tāpēc arī ieteicām kredīta maksājumu rēķināt no maāzkajiem ienākumiem. Tad papildus ienākumus arī visus vari veltīt atmaksai. Tomēr prātīgākais variants būtu daļu līdzekļus veltīt atmaksai. Pārējos uzkrāt. Kad esi uzkrājis kādu liekāku summu, vari arī darīt tā ka daļu no uzkrājumiem veltīt papildus apmaksai. Šis būtu labākais variants. Jo tev būs papildus uzkrājumi un arī kredīts ātrāk tiks apmaksāts.

Vai šis noder visur?

Lai arī mēs vairāk pieskārāmies nekustāmā īpašuma kreīdtam, jeb hipotekārajam kredītam. Šie padomi noder gandrīz visu kredītu gadījumos. Tāpēc no šīs informācijas jebkurš var gūt sev kādu padomu. Gan patēriņa kredīta gadījumā. Vai arī ja iegādats auto vai kas cits. Tāpēc pārlasi šo. Iespējams atraīdīsi, kur esi kļūdījies. Atceries, ka bankās ar iespējams mainīt kredīta grafiku. Viss atkarīgs arī kā maksā šo kredītu. Ja esi bijis apzinīgs viss būs kārtībā.

Staprcitu. Swedbank arī sniedz pāris labus padomus:

  • Aizņemies pārdomāti
  • Savlaicīgi veic maksājumus
  • Veido uzkrājumus
  • Ienākumus saņem savā bankā
  • Ja mainas algas izmaksas datums , izmaini kredīta maksājuma datumu

Itkā elementārās lietas. Betā ts var nozimēt daudz. It īpaši ja vēlies veikt kādas izmaiņas kredīta maksājumos. Vai grafikos. Bankai būs labāks ieskats tavā situācijā. Kas atkal ļauj atrast labāko risinājumu. Aizņemties atbildīgi. Veic maksājumus laikā. Problēmu gadījumā sazinies ar banku. Tas viss palīdzēs atrisināt problēmas. Bet novēlam, lai tev tādas nebūtu.

Comments are closed.